EKG CİHAZLARI BAKIM ONARIM VE TAMİRİ

EKG CİHAZLARI BAKIM ONARIM VE TAMİRİ

EKG cihazları nedir? Bakımı nasıl yapılır?

EKG cihazı kalp ritminin ölçümü konusunda özellikle kardiyologlara destek sağlayan bir cihazdır. EKG cihazı kolay taşınabilir yapısıyla da oldukça kullanışlıdır. EKG cihazı kalpte meydana gelen atış hızını, kalbin kasılmalarını kayıt altına alarak bunu bir grafiğe döker. Kalp ve damar hastalıklarının tanı aşamasında oldukça katkısı olan bu cihazlar, kalpteki P, Q, R, S, T, U dalgalarını elektrokardiyoma (kaydedilen grafik) aktarır.

EKG cihazlarının bakımı ise oldukça hassas bir konudur. Bu cihazın hem günlük olarak hem de altı ayda bir yapılması gereken bakım ve kontrolleri bulunmaktadır. Günlük olarak cihazın elektrotlarının son kullanma tarihi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Grafiklerin döküleceği kâğıdın cihaz içinde olup olmadığı, cihazın bataryasının olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca cihazın her kullanımından sonra sabunlu su veya benzeri şekilde dezenfekte edilmelidir. Bunun yanı sıra altı ayda bir cihazın gele durumunun kontrolleri sağlanmalıdır. Batarya durumu, ekran üzerinde herhangi bir hata uyarının olup olmadığı, soğutma fanlarının durumu mutlaka kontrol edilmelidir. Öte yandan cihazın içerisine açarak gerekli temizliğin yapılması oldukça önemlidir.

EKG cihaz arızaları ve tamiri nasıl olur?

EKG cihazının doğru sayısal verileri vermesi oldukça önemli olmakla birlikte her türlü cihaz tür ve türevlerinin tamiri Hilal Medikal bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Gerekli teknik destek için bizlere ulaşabilirsiniz.